خانه ---> خبر های جدید ---> تشکیل اخوان المسیحین در مصر
اخوان المسلمین

تشکیل اخوان المسیحین در مصر

 

 

قبطیان مصر انديشه تشکيل جنبشى شبيه "اخوان المسلمين" را از سال 2005 در اذهان خود داشته اند. اين انديشه را نخستين بار وکيل مدافعى به نام "ممدوح نخله" مدير انجمن حقوق بشرى "مرکز الکلمه" به همراه رفيقش "ميشل فهمى" مطرح کرد

طبيعى بوده و هست که وقتى ببينى ديگران حزب، جبهه، جمعيت يا هر تشکلى دارند که از منافعشان دفاع مى کند و در شرايط مختلف دستشان را مى گيرد، به اين انديشه مى افتى که "چرا من نه، چرا ما نه؟"

ايده تشکيل "جنبش اخوان المسيحيين" را شخصى به نام "امير عياد" ارتقا داد و براى آن تئورى "مبارزه مسالمت آميز" را پى ريخت

به هر حال به مرور زمان اين تشکيلات به وجود آمد و صاحب کادرهاى فعال در 16 استان و 4 کشور خارجى (يعنى استراليا و 3 کشور اروپايى) شد

اکنون با رئيس جمهور شدن مُرسى تب صف بندى دينى بالا گرفته و اين جنبش در صدد برآمده است که به زودى کنگره تاسيسى خود را برگزار کرده و اعلام وجود کند. اما کنگره مذکور حالت يک همايش عمومى را خواهد داشت و عنوان "وضعيت قبطيان در سايه حکومت مذهبى" را بر خود خواهد نهاد.

ميشل فهمى در تماسى که تلويزيون"العربيه" با او داشت، توضيح داد: انديشه برادرى بر مبناى دين مسيح از سال 2005 در بين ما رواج يافته است، زيرا از همان زمان خيزش اسلامگرايان براى تصرف قدرت شروع شد. اما اينکه اکنون موضوع را فعال و مطرح کرده ايم، به دليل بر روى کار آمدن محمد مُرسى است. رياست جمهورى ايشان به عنوان يک غير نظامى ما را بر آن داشت که در برابر موج اسلامگرايى در اداره کشور، صفوف خود را مستحکمتر کنيم.

فرقه گرایی دیگران


فهمی گفت: از ما نمى توان ايراد گرفت که چرا فرقه گرايى مى کنيم. مگر الآن شاهد صعود يک نيروى فرقه گرا نيستيم. انديشه "اخوان المسيحيين" مى تواند در صحنه سياست مصر توازن ايجاد کند. اين يک رقابت با اخوان المسلمين نيست. زيرا اکثريت با برادران مسلمان ماست، و اين تازه بجز اسلامى نماها است. وى ادامه داد: ما البته چشم اميد به رياست جمهورى نداريم. اين از امور ناممکن است.

امير عياد، که بنا به نوشته روزنامه "اليوم السابع" خود را مؤسس تشکيلات اخوان المسيحيين مى داند، گفته است: با روى کار آمدن محمد مُرسى، رؤياى تشکيل دولت مدنى – غير نظامى، غير ايدئولوژيک- از بين رفت و ما وارد دوران جاکميت دينى شده ايم.

وى با اشاره به اينکه گرايش به "عدم خشونت" را مهاتما گاندى بنيان گذاشته است و اکنون در سراسر جهان پيروانى دارد، مى افزايد: ما مى خواهيم هر گونه تجاوز به حقوق خود را رصد و از طرق قانونى پيگيرى کنيم

جالب است بدانيم که انديشه تشکيل "اخوان المسيحيين" از سوى جبهه سلفى ها با واکنش مثبت روبرو شد. دکتر خالد سعيد سخنگوى اين جبهه گفت: چه اشکالى دارد برادران قبطى ما تشکيلات دينى – سياسى خود را داشته باشند و مانند اخوان المسلمين فعاليت کنند.

او گفت: تا زمانى که تشكل اخوان المسيحيين در چارچوب قانون عمل کند، و با شريعت و عقيده دينى خويش سازگار باشد، طبعاً به نفع ميهن کار خواهد کرد و ما اشکالى در آن نمى بينيم.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@