مطالب جدیدمقالات

خطبه مولانا عبدالحمید، راه مبارزه با تروریسم

خطبه مولانا عبدالحمید، راه مبارزه با تروریسم

مولانا عبدالحمید در بخش دوم خطبه های نماز جمعه این هفته اهل سنت زاهدان با اشاره به ایستادگی ملت فلسطین در برابر اشغالگران اسرائیلی در چند دهه گذشته گفت: رأی اخیر سازمان ملل به پذیرفتن کشور مستقل فلسطینی و عضویت فلسطین به عنوان  کشور ناظر با رأی اکثریت کشورها، گام بزرگی برای ملت فلسطین در راه تحقق آرمان این ملت برای تشکیل کشور فلسطین است. امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: این پیروزی نتیجه مقاومت مردم فلسطین است که نمونه این مقاومت را در جنگ ۷ روزه اخیر دیدیم که چگونه حماس و مجاهدان فلسطینی در برابر اشغالگران و سلاح‏های پیشرفته آنان ایستادند و آنان را به خوف و هراس انداختند.

مولانا عبدالحمید گفت: همه انقلاب‏های منطقه و خیزشی که “بهار عربی” نام گرفته است و از جمله انقلاب اسلامی ایران، نتیجه مقاومت مردم فلسطین و متأثر از نهضت فلسطینی‏ها هستند. پیش بینی ما با استدلال به کلام الله مجید این است که ان شاء الله فلسطین آزاد خواهد شد.

ایشان در ادامه افزود: کاش مردم فلسطین به شکرانه این پیروزی بزرگ به سجده می افتادند، خدا را سپاس می گفتند و توبه دسته جمعی می کردند. بنده در ملاقاتی که چند سال پیش با “خالد مشعل” داشتم، به وی گفتم که اگر مردم فلسطین به نماز پایبندی بیشتری نشان می دادند، پیروزی آنان سریعتر تحقق می یافت. ملت فلسطین علاوه از اقامه نماز در مساجد، در تمام مکان‏ها نماز را بر پا بدارند، زیرا نماز مردم فلسطین در مساجد، معابر و پارک‏ها رعب و وحشت در رژیم اسرائیل می اندازد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان اظهار داشت: تحقیر ملت‏ها، عامل اصلی انقلاب‏های اخیر و خیزش مردم در کشورهای مختلف علیه حکام خودفروخته و سرسپرده است. ملتها وقتی این وضعیت را مشاهده کردند احساس خقارت نمودند، لذا برای اینکه زمام امور خود را خودشان در دست گرفته و به استقلال، آزادی و عدالت برسند، برخاستند، زیرا استقلال، آزادی، عدالت و کامیابی خواسته اصلی همه ملت‏هاست.

خطیب جمعه اهل سنت زاهدان تاکید کرد: استقلال و آزادی فلسطین، اجرای عدالت و برقراری آزادی در کشورهای اسلامی، امنیت همه دنیا حتی آمریکا را به دنبال خواهد داشت. همه ما با تروریسم مخالف هستیم، اما معتقدیم راه مبارزه با تروریسم اجرای عدالت و گفتمان و شنیدن صدای مظلوم است. اگر آمریکا، اروپا و سازمان ملل می خواهند نقش موثری در دنیا ایفا کنند، باید فضای آزادی و گفتمان را در دنیا به وجود بیاورند. وقتی فضای گفتمان وجود داشته باشد، هیچ فرد، تشکّل و حزبی دلیلی برای به دست گرفتن اسلحه ندارد. وقتی فردی می گوید به من ظلم شده است، باید به حرف او گوش داده شود.

امام جمعه اهل سنت زاهدان خاطرنشان کرد: آمریکا و دیگر کسانی که مخالف عضویت فلسطین به عنوان  کشور ناظر بودند، اگر درک داشته باشند، باید بدانند که استقلال فلسطین قدم بزرگی در جهت مقابله با خشونت و گامی مؤثر برای برقراری امنیت در خاورمیانه است. همه دنیا باید بداند که راه منطقی و معقول، آزادی و اجرای عدالت و دخالت مردم در سرنوشت آنان و بهره گیری از توان نیروهای نخبه، اندیشمندان و صاحب نظران است.

مولانا عبدالحمید در پایان سخنان خود عضویت فلسطین به عنوان  کشور ناظر را “لطف الهی” دانست و گفت: امید ما آن است که همه ملت‏های دنیا از هر قومیتی که هستند به حقوق خود برسند.

استقامت بر شریعت، بشارت فرشتگان و بهشت ابدی را در پی دارد

مولانا عبدالحمید در بخش اول خطبه های این هفته نماز جمعه اهل سنت زاهدان، با تلاوت آیات ۳۰ تا ۳۲ سورۀ مبارکه فصلت، مطالبی پیرامون صبر و استقامت و دوام بر عمل به شریعت ایراد نمود و “بشارت فرشتگان” و “بهشت ابدی” را از ثمرات بارز این استقامت برشمرد.

امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت: الله تعالی عملی را بیشتر می پسندد که دوام داشته باشد؛ اگر انسان عمل نیکی را انجام دهد ولی این عمل دوام نداشته باشد، اجر و ثواب آن بسیار اندک است، زیرا اعمال مداوم و همیشگی در نزد الله تعالی دارای اجر و پاداش بزرگ است. لذا انسان مسلمان باید در راه الله تعالی ثابت قدم بوده و استقامت داشته باشد و روز به روز در مسیر رضامندی الله تعالی به پیش برود و عقب‏نشینی نکند. در حدیث آمده است که اگر فردی که ابتدا در صف اول نماز جماعت حضور داشته، ولی پس از مدتی در صف دوم و صف‏های بعدی حضور پیدا کند، احتمال  اینکه این فرد از نماز جماعت بماند، بسیار زیاد است.

ایشان در ادامه از انسان‏های با استقامت به عنوان “مردان راه خدا” یاد کرد و خاطرنشان نمود: مردان راه خدا کسانی هستند که در راه خدا استقامت کرده و به پیش می روند. لذا اعمال ما باید دوام داشته باشد و در این صورت است که الله تعالی انسان را در مراحل و زمینه های مختلف زندگی نصرت می کند؛ انسان را در مقابل نفس اماره نصرت و یاری می کند. قرآن عظیم الشأن می فرماید: «ولاتهنوا و لاتحزنوا و أنتم الأعلون إن کنتم مؤمنین» اگر ایمان شما واقعا ایمان باشد و به اقتضای ایمان عمل کنید، الله تعالی شما را نصرت خواهد کرد.

مولانا عبدالحمید در ادامه افزود: شاید برخی این شبهه شیطانی را مطرح کنند که “وقتی خداوند امام حسین را- که نوۀ پیامبر بود- نصرت نکرد، چگونه ما را نصرت می کند”، در حالی که خداوند امام حسین را نصرت کرد. چه نصرتی بالاتر از اینکه خداوند به ایشان شهادت در راه خودش نصیب کرد و فکر و اندیشه و اهداف امام حسین حاصل شد و تا امروز مردم ایشان را در دل جای داده اند و پیمودن راه امام حسین را برای خودشان افتخار می دانند. لذا اگر کار و مقاومت انسان در راه پروردگار باشد، این انسان در هر حال کامیاب است و صبر و استقامت باعث پیروزی هر انسان می شود.

خطیب جمعه اهل سنت زاهدان در ادامه به تشریح آیات تلاوت شده پرداخت و گفت: کسانی که به خدا ایمان آورده و در راه خدا و عمل به دستورات اسلام استقامت می کنند؛ نماز را بر پا می دارند، زکات را می پردازند و…، کسانی که در مسیر حق قرار داشته و حامی حق هستند، الله تعالی آنها را نصرت و یاری کرده و آنها را سربلند می گرداند. افرادی که تا لحظه مرگ بر شریعت استقامت می کنند، در لحظه موت فرشتگان حاضر شده و به آنها خوش‏خبری بهشت و نعمت‏های آن را می دهند.

مولانا عبدالحمید در پایان بخش اول سخنان خود اظهار داشت: اینکه انسان به خاطر منافع زودگذر مادی و دنیوی، بندگی خدا را ترک کرده و مرتکب گناه و معصیت بشود، این کار بر خلاف صبر و استقامت است.

یک دیدگاه

  1. خدا علمای عامل اسلام را ازهرگزند ی محفوظ بدارد وعاقبت ماوشما وآنهاوسائر مسلمین بخیرگرداند وجزاکم الله عن الإسلام والمسلمین خیر الدارین ؛

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا