خبر های جدید

سازمان ملل با صدور قطعنامه ای، اعطای حق شهروندی را به مسلمانان میانمار خواستار شد

سازمان ملل با صدور قطعنامه ای، اعطای حق شهروندی را به مسلمانان میانمار خواستار شد

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه ای از دولت میانمار خواست به اقلیت مسلمان ‘روهینگا’ در این کشور حق شهروندی اعطا کرده حقوق مساوی آنها را به رسمیت بشناسد. این قطعنامه غیرالزام آور که ماه گذشته در کمیته حقوق بشری مجمع عمومی به تصویب رسیده بود، عصر دیروز دوشنبه، با ۱۹۳ رای مثبت در مجمع عمومی تصویب شد.

قطعنامه یادشده نگرانی جدی مجمع عمومی را به دلیل وضع مسلمانان روهینگا در ایالت ‘راخین’ ابراز می کند.بیش از ۱۴ هزار مسلمان در پی بروز خشونت بین بودایی ها و مسلمانان در سال ۲۰۱۲، به اردوگاه های نامناسب در این ایالت منتقل شدند.

بر اساس طرحی مناقشه برانگیزی که دولت از آن حمایت می کند، مسلمانان روهینگا برای دریافت شهروندی باید خود هویت خود را بنگالی معرفی کنند که در میانمار اقلیتی زیردست به شمار می آیند.کسانی که از این اقدام سرباز بزنند، باید در اردوگاه ها زندگی کنند.

بسیاری از دولتمردان میانمار و بودایی های این کشور مسلمانان روهینگا را مهاجران غیر قانونی از بنگلادش می دانند، اما مسلمانان معتقدند نیاکان آنها در میانمار حضور داشته اند.قطعنامه یادشده از دولت میانمار می خواهد از حقوق همه ساکنان ایالت راخین حمایت کرده به اقلیت روهینگا اجازه برخورداری از حقوق شهروندی کامل را اعطا کند.

پیش نویس این قطعنامه را اتحادیه اروپا تدوین کرده بود و از آنجا که میانمار خواستار رای گیری در مورد آن نشد، با اتفاق آرا تصویب شد.رای گیری در صورتی برگزار می شود که کشور هدف قطعنامه درخواست آن را به مجمع عمومی ارائه بدهد.

منبع: شفقنا.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا