خبر های جدید

3 ابتكار سياستمداران اروپا در مقابله با اسلام هراسي

3 ابتكار سياستمداران اروپا در مقابله با اسلام هراسي
بنفشه غلامي در خصوص سه ابتکار اروپایی‌ها برای مقابله با اسلام هراسی در روزنامه ایران نوشت: شکاف بين مسلمانان و پيروان ساير مذاهب در اروپا هرچند آرزوي قلبي بسياري از افراط گرايان است، اما در مقابل، سران اروپايي از خطرات بالقوه رشد اين شکاف آگاه هستند. اغلب سياستمداران واقع بين اروپا با اتخاذ تدابيري جديد در پي راهي براي مبارزه با اسلام هراسي هستند. در جديد ترين اين اقدامات برخي از سازمان هاي فرانسه و اتريش دست به تصويب قانون هايي در حمايت از مسلمانان و مبارزه با افراط گرايي زدند و فنلاند نيز اعلام کرده با پخش روزانه قرآن از طريق شبکه راديويي اين کشوراقدام به ختم قرآن خواهد کرد.

روزنامه نيويورک تايمز با اشاره به اقدام فنلاند براي ختم قرآن از طريق يکي از شبکه هاي پر مخاطب راديويي نوشته است: فنلاند در نظر دارد با اين کار شهروندان غيرمسلمان را بااسلام و مسلمانان بيشتر آشنا سازد. به همين منظور نيز قرار است، علاوه بر قرائت قرآن به زبان عربي که انس هاجر، امام مسجد مسلمانان فنلاند، انجام خواهد داد، ترجمه آن به زبان فنلاندي نيز توسط جاکو حميم انتيلاکه از استادان دانشگاه در اين کشور است، پخش شود. انس هاجر معتقد است اين کار باعث مي شود، مردم فنلاند بدانند که اسلام دين خشونت نيست.

اما اقدام اتريش در تصويب چند ماده قانوني حمايتي از مسلمانان که البته طوري تنظيم شده اند که مانع از رشد افراطي گري باشند، احتمالاً اقدامي موثرتر خواهد بود. خبرگزاري رويترز در ذيل انتشار خبر مربوط به تصويب اين قوانين با تاکيد بر اينکه مسلمانان 6 درصد جامعه اتريش را تشکيل مي دهند، نوشته است: مقامات اتريش اعلام کرده اند، پس از آن تصميم به تصويب اين ماده هاي قانوني گرفتند که بررسي ها نشان داد، 170 نفر از مسلمانان اين کشور جذب داعش شده و اتريش را به مقصد سوريه و عراق ترک کرده اند. اتريش که زنان مسلمان در آن برخلاف مسلمانان فرانسه از حق حجاب برخوردارند، بر اساس اين ماده هاي قانوني، مسلمانان را از پرداخت پول هاي اعانه خارجي به امامان باز مي دارد. اما دولت تاکيد کرده در مقابل قوانيني را وضع کرده است که آسايش مسلمانان را در نظر مي گيرد و موقعيت آنان را در جامعه مستحکم مي سازد. بر اين اساس ارتش و بيمارستان ها ملزم شده اند، حقوق مسلمانان را در مورد سرو غذا به شيوه اسلامي رعايت کنند. اما اين اقدام با واکنش احزاب راست افراطي اتريش همچون حزب آزادي مواجه شده است. علاوه بر اين اتريش که در همسايگي آلمان قرار دارد با گرايش برخي از مردم خود به جريان پگيدا در آلمان روبه رو است.

سايت خبري تحليلي آن اسلام، نيز به تلاش هاي فرانسه در همين خصوص پرداخته و نوشته است: پاريس در تلاش است، باب گفت و گو با مسلمانان را بگشايد و نه تنها به آنان که به تمامي اقليت هاي مذهبي اين باور را بدهد که امنيت براي آنان فراهم است و کسي قصد داشتن آنان از مناسبات مذهبي خود يا سنگ اندازي در مسير آزادي هاي آنان را ندارد. با اين حال مقامات فرانسوي تاکيد کرده اند، آنان هرچند به آزادي هاي مسلمانان لطمه اي وارد نخواهند کرد اما با تمام قوا با افراط گرايي و رشد آن مبارزه مي کنند
منبع: شفقنا

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا