خبر های جدید

عربستان و ترکیه به هم نزدیک می‌شوند

عربستان و ترکیه به هم نزدیک می‌شوند

همزمان با زمزمه‌های دولت‌های عربی برای ایجاد نیروی دفاعی مشترک، اکنون عربستان قصد دارد اختلافات با ترکیه را کاهش و همکاری نظامی خود با آنکارا را افزایش بدهد.«محمد بن سلمان» وزیر دفاع عربستان و رئیس دیوان پادشاهی این کشور در ماه (آوریل) به ترکیه سفر خواهد کرد.

«سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان پسرش [وزیر دفاع] را مکلف کرده که در این سفر همکاری نظامی با آنکارا در زمینه مقابله با «بحران‌های منطقه‌ای» را بررسی کند.بعد از سال‌ها قطعی روابط ترکیه و عربستان، ریاض تلاش می‌کند با همکاری این کشور و دیگر کشورهای منطقه از جمله پاکستان، مصر و اردن علیه ایران ائتلافی را تشکیل دهد.

این خبر در زمانی منتشر می‌شود که عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر اعراب را به تشکیل نیروی نظامی مشترک فراخوانده و آن را در سفر به عربستان بررسی کرد.در فوریه گذشته «نجدت اوزال» رئیس کمیته مشترک ارتش ترکیه به عربستان سفر کرده بود تا در زمینه مقابله با داعش در نشست کشورهای شرکت کننده در ائتلاف آمریکایی علیه داعش حضور پیدا کند.

در ماه ژانویه گذشته یک ناو جنگی ترکیه در راستای شرکت در رزمایش کشورهای مجاور دریای سرخ در بندر جده در عربستان پهلو گرفته بود.«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز در ماه مارس گذشته به ریاض سفر کرد و با سلمان بن عبدالعزیز آخرین تحولات یمن، سوریه، عراق، لیبی و مصر را بررسی کرد.

از زمانی که سلمان بن عبدالعزیز به پادشاهی عربستان رسیده است، اقدامات دو کشور برای بهبود روابط که در دوران ملک عبدالله تیره و تار شده بود از سرگرفته شد و تلاش‌ها برای تقویت توافقنامه همکاری‌های نظامی میان دو کشور که در سفر سلمان بن عبدالعزیز در می سال ۲۰۱۳ به آنکارا امضا شده بود چند برابر شد.

عربستان و ترکیه پس از خیزش‌های مردمی در منطقه و روی کار آمدن جماعت اخوان المسلمین در مصر سپس سقوط آنان، دچار اختلافات آشکار شدند زیرا ترکیه از حامیان اصلی جماعت اخوان در منطقه به شمار می‌رود؛ جماعتی که عربستان بشدت با آن مخالف است و حتی سفیر خود از قطر را به همین دلیل اسفندماه سال گذشته فراخواند.

مرجع : اسلام تایمز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا