خبر های جدید

تظاهرات گسترده در تل آویو: معترضان خواهان استعفای نتانیاهو

تظاهرات گسترده در تل آویو: معترضان خواهان استعفای نتانیاهو

هزاران تن از ساکنان تل آویو در اعتراض به موج اخیر خشونت در نقاط مختلفِ اراضی اشغالی تظاهرات کرده و خواهان برگزاری دور جدید مذاکرات «صلح» شده‌اند. در این تظاهرات که شامگاه شنبه برگزار شد، معترضان شعارهایی همچون «یهودیان و اعراب نمی‌خواهند از هم متنفر باشند» سر دادند.
بنا بر اعلام سازمان‌دهندگان این تظاهرات از جمله گروه «اکنون صلح» و حزب چپ‌گرای «مرتص»، حدود شش هزار نفر در این گردهمایی اعتراض‌آمیز شرکت کردند. یکی از شرکت کنندگان درباره علت حضور خود در این تظاهرات گفت: «وضعیت دیوانه کننده است. منظورم وجود امنیت نیست، بلکه فقدان پیشرفت (سیاسی) و نبود امیدواری است. سیاستمداران اسراییلی افراطی‌تر شده‌اند.»

این در حالیست که یکی دیگر از معترضان علت خشونت‌های اخیر را نبود روند صلح دانست و افزود این وضعیت با دست روی دست گذاشتن «وخیم‌تر» خواهد شد. در همین حال، روزنامه اسراییلی تایمز گزارش داد، عده زیادی از معترضان در اعتراض به عملکرد ضعیف کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسراییل، خواهان استعفای وی شدند.
معترضان پلاکاردهایی حمل می‌کردند که روی آنها نوشته شده بود «نتانیاهو به خانه برو» و «از این دیوانگی دست بکش.»خشونت و درگیری‌های مرگبار در بیت المقدس، کرانه اشغال شده باختری، غزه و شهرهای اشغال شده فلسطین که در اثر آن ده‌ها فلسطینی کشته و صدها تن زخمی شده‌اند، بیم و نگرانی‌هایی را مبنی بر امکان آغاز انتفاضه‌ای دیگر برانگیخته است. اسراییلی‌ها که از سیاست‌های نتانیاهو ناراضی هستند همچنین چندی پیش علیه وی تظاهرات کردند.

صدها چپ‌گرای اسراییلی همچنین ۱۸ مهر ۱۳۹۴ برپایی تظاهرات علیه رژیم تل آویو، کناره‌گیری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسراییل را خواستار شدند. معترضان اسراییلی در این تظاهرات اقدامات تحریک آمیز رژیم تل آویو را عامل خشونت و ناآرامی‌های جدید در اراضی اشغالی دانستند.

نتایج دو نظرسنجی جدید نشان می‌دهد اکثر اسراییلی‌ها از عملکرد بنیامین نتانیاهو در درگیری‌های اخیر میان فلسطینیان با نظامیان اسراییلی ناراضی هستند و تصور می‌کنند رقبای سیاسی تندروی وی بهتر عمل خواهند کرد.

http://fa.shafaqna.com/news/43178

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا