خبر های جدید

امریکا خیال‌های تازه‌ای برای عراق دارد

امریکایی‌ها به دنبال ایجاد عراقی جدید
امریکا خیال‌های تازه‌ای برای عراق دارد

مقام های عالی رتبه دیپلماتیک که لحظه به لحظه از تحولات درون کاخ سفید خبر دارند، فاش کردند که در این روزها واشنگتن به شدت بر سر بیرون راندن داعش از عراق کار می کند. منابع آگاه گفتند که مقامات امریکایی از سازمان امنیت مرکزی و وزارت امور خارجه و کمیسیون امنیت ملی در کنگره امریکا با سیاستمداران عراقی از طیف های مختلف دیدارهای مفصلی در مکان های گوناگون از جمله در لندن و اربیل و بغداد و امان داشته اند و به آنها گفته اند که ایالات متحده به این باور رسیده که ادامه وضعیت فعلی در عراق قابل قبول نیست و این عدم رضایت را به اطلاع کشورهای موثر در عراق نیز رسانده اند. آنها همچنین گفته اند که به ایجاد سه اقلیم اصلی در عراق تحت حاکمیت حکومت فدرالی در بغداد باور دارند و آن را شرط اساسی برای بستن پرونده داعش و پاکسازی وجب به وجب خاک عراق از لوث داعش می دانند. آنها همچنین بر این باور هستند که باید قدرت های داخلی ثانوی در عراق که به جای قدرت دولت فعلی بغداد عمل می کنند، به ویژه گروه های مسلحی که زیر نظر ایران هستند، برچیده شوند.

واشنگتن به اطلاع مسئولان و سیاستمداران عراقی رسانده است که باید همه مشکلات و اختلافات موجود میان خود را چه از بعد شخصی و چه از بعد حزبی حل و فصل کنند و بر مشترکات اصلی برای زندگی در عراق به عنوان کشوری واحد اما فدرالی به تفاهم برسند. امریکایی ها تاکید کردند از نگاه آنها ایالت ها یا اقلیم های عراقی زیر نظر فدرالیسم باید از اختیارات شبه مطلق در زمینه های اقتصادی، سرمایه گذاری خارجی و امور خاص جوامع محلی برخوردار باشند.

به گفته این منابع در این دیدارها بر مشکلات اساسی عراق از جمله آن چه دخالت ایران در عراق و نفوذش بر نخست وزیر این کشور از طریق عوامل وابسته به نوری مالکی و هادی العامری و ابو مهدی المهندس می دانند، تمرکز شده است. منابع آگاه همچنین گفتند که واشنگتن متعهد شده است که از حکومت جدید فدرالی در عراق با تایید شورای امنیت حمایت کند و از همکاری با حیدر العبادی به عنوان نخست وزیر دولت فدرالی پشتیبانی کند. به گفته این منابع امریکایی ها الگوی سوئیس را برای عراق در نظر گرفته اند. همچنین قرار است عراق به عنوان منطقه استراتژیک از درجه اول که امنیت آن با امنیت ملی امریکا مرتبط است، اعلام شود و به ایران اطلاع داده شود که به مرزهای قبل از ۲۰۰۳ در تمامی سطوح بازگردد و تنها از طریق نماینده دیپلماتیک رسمی خود در بغداد و نماینده دیپلماتیک بغداد در تهران کار کند.

به گفته این منابع مشکلی که امریکایی ها به دنبال راه حلی برای آن هستند و در حال رایزنی با سیاستمداران و نخبگان عراقی بر سر آن هستند، نام اقلیم ها است چرا که به این درک رسیده اند باید از اصطلاحاتی نظیر اقلیم سنی یا اقلیم شیعی صرف نظر کنند، در حالی که با اقلیم کردستان چنین مشکلی ندارند. بسیاری از مقامات امریکایی تاکید کرده اند که توافق بر سر ساختار سیاسی و اقلیم های عراق مشکل اساسی شان است و تاکید کرده اند که در صورت رسیدن توافق بر سر آنها مساله شبکه داعش و هر گونه گروه شبه نظامی مسلح در عراق حل و بایگانی خواهد شد و دیگر هیچ وقت تکرار نخواهد شد.

این منابع تاکید کردند که طرح آزادسازی موصل بسیار نزدیک است و تنها جدول زمانی برای اجرای عملیات مربوط به آن باقی مانده و اقلیم کردستان در جریان جزئیات تفاهم های نظامی و سیاسی که واشنگتن به دنبال آن است، قرار دارد و خوب می داند که سیاست واشنگتن حفظ وحدت عراق بر اساس فدرالیسم منطبق با سه اقلیم در کنار اقلیم پایتخت است که به طور سمبلیک با دو حرف CF خوانده می شود.

به گفته این منابع موضوع عراق جدید بعد از داعش به اطلاع پایتخت های مهم عربی رسیده و به آنها وعده داده شده ظرف شش ماه در جهت حمایت از ایجاد اقلیم سنی اقدام شود. در همین راستا ایالات متحده گفته است که مناطق شیعه نشین جنوب و کردنشین شمال به ثبات رسمی رسیده اند و زیربناهای آنها برای رسیدن به این هدف فراهم شده است و از اقلیم سنی نیز برای رسیدن به سطح این دو اقلیم حمایت می شود.

منابع آگاه همچنین فاش کردند که توافق شده شمار بسیاری از چهره های سیاسی بارز که در یک دهه اخیر مطرح بوده اند از قدرت کنار روند و چهره های جدیدی جای آنها را بگیرند. همچنین تمامی قوانین جدیدی که بر اساس تمایلات و انگیزه های سیاسی صادر شده اند معلق خواهند شد و مجالس اقلیم ها قوانین جدیدی را مطابق با نیازهای محلی به تصویب خواهند رساند. همچنین تعامل با عراقی ها آن قدر گسترش خواهد یافت تا دیگر هیچ عنصر تروریست و افراطی در میان آنها باقی نماند و عراقی واقعا جدید متفاوت از قبل از سال ۲۰۰۳ دوران زمامداری صدام و یک دهه اخیر به وجود آید.

منبع: خبرگزاری اسکای پرس / تحریریه دیپلماسی ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا