خبر های جدید

واکنش جهان عرب به نقض حریم مسجدالاقصی توسط اسرائیل

واکنش جهان عرب به نقض حریم مسجدالاقصی توسط اسرائیل

مردم کشورهای مختلف جهان عرب در اعتراض به نقض حریم مسجدالاقصی در قدس به عنوان اولین قبله مسلمانان توسط اسرائیل تظاهرات کردند.

جهان عرب در سطوح مختلف واکنش های متفاوتی نسبت به نقض حریم مسجدالاقصی در قدس به عنوان اولین قبله مسلمانان در جهان، توسط اسرائیل نشان داده است.

روز جمعه ۱۴ جولای، پس از کشته شدن ۳ فلسطینی توسط نظامیان اسرائیلی به بهانه اقدام به حمله مسلحانه در مسجدالاقصی، درهای این مسجد بسته و اقامه نماز جمعه در آن ممنوع اعلام شد.

مقامات اسرائیل روز یکشنبه گذشته اعلام کردند که فلسطینی ها برای ورود به مسجدالاقصی باید از گیت های بازرسی الکترونیکی عبور کنند، اما مردم فلسطین با این شرط مخالفت کرده و از روز جمعه، نمازگزاران نماز را در مناطق و خیابان‌های اطراف مسجدالاقصی اقامه می کنند.

سیاستمداران و دولتها از سراسر جهان اسلام طی اظهارات و بیانیه هایی ضمن محکوم کردن نقض حریم مسجد الاقصی خواستار توقف فوری اقدامات غیر قانونی اسرائیل شدند.

– فلسطین

رامی الحمدالله، نخست وزیر فلسطین به منظور توقف فوری نقض ها علیه فلسطین و مسجدالاقصی و اعمال فشار بر اسرائیل خواستار اقدام سریع اتحادیه اروپا شد.

طارق رشماوی، سخنگوی دولت فلسطین در روز ۱۴ جولای اولین واکنش را به اقدام اسرائیل در خصوص بستن مسجد الاقصی نشان داه بود. وی این اقدام پلیس اسرائیل و اعلام منطقه نظامی و جلوگیری از ادای نماز مسلمانان را محکوم کرده و گفت که این اقدامات روند صلح را تحت تاثیر قرار می دهد.

– قطر

وزارت امور خارجه قطر نیز طی بیانیه ای نسبت به نقض حریم مسجدالاقصی توسط اسرائیل هشدار داد و اعلام کرد:

بستن درهای مسجد الاقصی، اعلام یک منطقه نظامی و جلوگیری از نماز خواندن مسلمانان نقض جدی مقدسات دینی اسلام است. موضوعاتی که احساسات میلیون ها مسلمان در جهان را برانگیخته است.

-عربستان سعودی

عواد بن صالح العواد، وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی عربستان سعودی اظهار داشت که اقدام اسرائیل در بستن درهای مسجد الاقصی برای عبادت را از طرف کابینه محکوم می کنیم و از این موضوع بسیار نگران هستیم.
وی ضمن اشاره به اینکه بستن درهای مسجدالاقصی سبب جریحه دار شدن احساسات مسلمانان جهان شده است، گفت: از جامعه بین المللی می خواهیم تا به مسئولیت خود در قبال این گونه اقدامات اسرائیل عمل کنند.

– لبنان

میشل عون، رئیس جمهور لبنان نیز حمله نظامیان اسرائیل به نمازگزاران در مسجد الاقصی را محکوم کرده و افزود:

تلاش اسرائیل برای تغییر واقعیت های جغرافیایی و بافت جمعیتی قدس یکی از طرح ها و توطئه های این کشور از زمان اشغال اراضی مقدس فلسطین به این سو است.

– اردن

ایمن الصفدی، وزیر امورخارجه اردن نیز در واکنش به اقدامات تحریک آمیز اسرائیل از دولت این کشور خواست به تنش در قدس پایان دهد.

وی همچنین اعلام کرد که کشورش اقداماتی در راستای جلوگیری از تغییر جایگاه تاریخی و قانونی مسجدالاقصی انجام داده است.

– مصر

وزارت امور خارجه مصر نیز با صدور بیانیه ای خواستار پایان دادن به تنش در قدس شده و تاکید کرده که آزادانه برگزار کردن نماز در مسجد الاقصی حق طبیعی فلسطینیان است.

– تونس

محمد الناصر، رئیس مجلس تونس نیز نقض حریم مسجدالاقصی توسط اسرائیل را محکوم و حمایت کشورش از خواسته مشروع مردم فلسطین در قبال اسرائیل را اعلام کرد.

گفتنی است رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه روز گذشته در گفتگوی تلفنی با رئیس جمهور اسرائیل خواستار برداشته شدن گیت های الکترونیکی در ورودی های مسجد الاقصی در اسرع وقت و خاتمه دادن به تنش ها‌شد.

منبع:‌اناتولی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا