خبر های جدید

مهمانی باشکوه ستاره های مسلمان فوتبال در عید فطر

به گزارش نوگرا در سال‌های اخیر با افزایش تعداد ستارگان خارجی در لیگ برتر انگلیس، شمار زیادی از بازیکنان با استعداد مسلمان از سایر نقاط جهان بخت حضور در تیم‌های این کشور را یافته‌اند. چنین حضوری سبب نشده تا آنها در کنار پرداختن به فعالیت‌های حرفه ای ورزشی خود از عبادت و مسایل دینی شان به عنوان یک مسلمان غافل شوند.

 

بر این اساس به هنگام ماه مبارک رمضان، این عده با برنامه‌ریزی مناسب و هماهنگی‌های لازم، اقدام به گرفتن روزه واجب خود کرده‌اند. اقدامی که باعث حیرت اروپاییان با توجه به مباحثی همچون گرمای هوا، فشردگی تمرینات و مسابقات و … شده است.

 

تعداد زیادی از جوانان اروپایی با ادیان مختلف با همین رفتار بازیکنان بزرگ با فلسفه ای به نام روزه و ماه رمضان آشنا شده اند.

 

براساس آماری که یکی از نشریات چاپ لندن منتشر کرده، لژیونرهای مسلمان قابل توجهی اکنون در تیم‌های لیگ برتری عضو هستند که امسال نیز همانند سالیان قبل تلاش در زمینه انجام این عبادت و فریضه الهی داشتند.

 

از این دسته می‌توان به ستارگانی همچون مروان شاماخ، ابودیابی، بکری سانیا، آرماند ترائوره در تیم آرسنال، حبیب بی‌بی از آستون‌ویلا، نیکولاس آنلکا عضو چلسی، مروان فلاینی ستاره اورتون، حاتم بن عرفه، شیخ تیوتی هردو عضو نیوکاسل، ادین ژکو، کولو توره، یحیی توره و سمیر نصری از منچسترسیتی، عادل ترابت عضو کوئینز‌پارک‌رنجرز، احمد ال‌محمدی از ساندرلند، یونس کابول بازیکن تاتنهام، یوسف مولمبو عضو وست برومویچ، همینطور علی الحبسی و محمد  دیام هردو از تیم ویگان اشاره کرد.

 

این عده به روال سال‌های گذشته در سال جاری نیز تا جایی که امکان داشته روزه‌گیری کردند و در برخی روزه‌های نگرفته را نیز به پس از ماه مبارک رمضان موکول کرده‌اند.

 

آنها همانند سایر مسلمان خداجوی و روزه‌گیر جهان، اکنون با شور و اشتیاق به استقبال عید فطر رفته‌اند تا ثمره تلاش و عبادت خویش را بگیرند و این فریضه دینی را در قاره سبز به جا آورده اند.

 

علاوه بر این گروه، در کشورهای دیگر همچون آلمان، اسپانیا، ایتالیا و سایر نقاط اروپا نیز بازیکنان مسلمان تا جایی که مقررات فوتبال حرفه‌ای اجازه داده، روزه گرفتند.

 

به عنوان نمونه در لالیگا اسپانیا مسعود اوزیل و سامی خدیرا ابتدای ماه رمضان موضوع روزه را با خوزه مورینیو در میان گذاشتند و توانستند برای روزهای که تیم کهکشانی بازی دوستانه و رسمی در این ماه نداشت، به عبادت بپردازند.

 

در این میان ستاره‌ای همچون فردریک کانوت، بازیکن سومالیایی سویا، با برخورداری از یکسری امکانات بیشتر، تقریبا همه روزه‌هایش را گرفته است. کاری که او از ابتدای ورودش به عرصه فوتبال حرفه‌ای به دقت همه ساله انجام داده است.

 

کانوته در این باره می‌گوید: در سال‌های ابتدایی که روزه می‌گرفتم این حرکت برای مردم اروپا و باشگاهم، بسیار عجیب بود. آنها تعجب می کردند چرا من در طول روز هیچ‌چیز نمی‌خورم و تازه بازی هم می‌کنم، اما بعدا در مصاحبه هایم بحث اعتقاداتم را مطرح کردند و دریافتند فلسفه روزه اصولا چیست. همین‌طور متوجه شدند من مسلمان هستم و راه زندگی من دینم است.

وی می افزاید: اسلام به من همه چیز داده است. با اعتقاد به این مکتب من به آرامش و خوشبختی واقعی رسیده‌ام.

مروان شاماخ، بازیکن آرسنال نیز حرف‌های مشابه با کانوت دارد. وی درباره فواید روحی و معنوی روزه گرفتن و ماه رمضان چنین می‌گوید: خداراشکر با گرفتن روزه در ماه رمضان به عنوان یک بازیکن حرفه‌ای دچار مشکل خاصی نمی‌شوم و امسال نیز چنین تجربه ای را به خوبی احساس کردم.

اکنون این ستاره مراکشی و کانوت، در کنار بازیکنان مسلمان روزه‌گیر مثل مسعود اوزیل یا حتی مدیر مسلمانی همچون زین‌الدین زیدان، که همه ساله در نقاط مختلفی از شهر پاریس ایستگاه‌های افطاری دایر می‌کند، با عبادت خداوند مراسم عید فطر، این ضیافت الهی را به خوبی نزد شهروندان اروپایی برگزار می کنند و بیش از گذشته، سایرین را با اصول و آئین های دین اسلام آشنا می سازند.

منبع: رحماء

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا