خانه ---> تربیت فرزندان ---> بيداري اسلامي و جوانان روشنفكر

بيداري اسلامي و جوانان روشنفكر

بيداري اسلامي و جوانان روشنفكر

يكي از ويژگيهاي بيداري اسلامي اين است كه مي توان آن را بيداري جوانان ناميد زيرا ستون فقرات و عنصر فعال آن را پسران و دختران جوان تشكيل مي دهند .

آنان در واقع قشر فرهنگي و دانشگاهي و طلاب جوان مدارس ديني و دانش آموزان دبيرستاني هستند و در ميان آنان جوانان بيسواد و كم معلومات كمتر يافت مي شوند .

موضوع مهم و قابل توجهي كه يادآوري آن ضروري است كه در ميان دانش جويان شاغل به تدريس در دانشكده هاي مانند :مهندسي و پزشكي و حقوق سياسي و قضاي و … كه تنها جوانان برتر و نمونه در آنها پذيرفته مي شوند بيداري اسلامي از حضور و نفوذ بيشتري برخوردار مي باشد .تا جاي كه خود شاهدم كه دانشجويان شاخه ي پزشكي و مهندسي دانشگاه الازهر بيشتر از دانشجويان رشته شريعت و اصول دين سلسله جنبان حركت و نهضت بيداري اسلامي مي باشند .

و اين پديده بيانگر آن است كه پيشگامان و رهبران بيداري اسلامي را جوانان نخبه و انديشمند و دانشمند و در كنار ان بهرمند از معنويت و اخلاق فردي و اجتماعي بر عهده دارند .

آن زمان كه شركت كنندگان در جمعه و جماعت را تنها پيرمدان مشرف به مرگ و بازنشسته و بيكار تشكيل مي داد سپري شده است پيرمرداني كه دستشان از بسياري از مظاهر كار و زندگي دنيوي كوتاه شده بود و در پي آن بودند كه آخرين صفحات زندگي دنيوي خود را با توبه و نماز و قرائت قرآن پر نمايند .

اما امروزه همه ي كساني كه يه مسجد رفت و آمد مي كنند به خوبي شاهد هستند كه بيشتر آناني كه به موقع براي اداي نماز جماعت حضور پيدا مي كنند جوانان و نوجواناني مي باشند كه در عبادت و فرمانبرداري خداوند رشد يافته و كبوتر دلهايشان مداو بر گرد گلدسته هاي مساجد در پرواز است و براي قرار گرفتن در سايه ي رحمت خداوند در روزي كه بجز سايه ي رحمتش سايباني وجود ندارد از هيچ تلاشي كوتاهي نمي كنند .

و براساس آمارها و تحقيقات انجامن شده رسمي در مراسم حج و عمره جوانان و نوجوانان حضور چشمگيري دارند و بيشتر طرفداران كتاب و مطالعه را جوانان تشنه ي معرفت تعاليم اسلام تشكيل مي دهند تعاليمي كه اهداف آنان را معين نموده وراه فراروي آنان را با پرتوخود روشناي مي بخشد به ويژه كتابهاي كه جوانان را به پرهيزكاري و امانت داري و مسئوليت پذيري نويسندگان آنها ايمان و اطمينان دارند .و آنان را ازآنهاي ميدانند كه :

 

الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِسَالَاتِ اللَّهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّهَ وَكَفَى بِاللَّهِ حَسِيبًا

 

«آن كساني كه پيام هاي خود را ابلاغ مي كنند و از او هراس در دل دارند و از هيچ كس بجز خداوند نمي ترسند و خداوند براي حسابرسي كفايت مي كند »احزاب 39

از اين كه اركان و ستون فقرات بيداري اسلامي را جوانان تشكيل مي دهند نبايد شگفت زده گرديد ،زيرا جوانان به خاطر برخورداري از دلهاي پاكتر و عواطف لطيف و اراده ي برتر در طول تاريخ از تواناييهاي خود براي گسترش رسالت پيامبران خداوند بيشترين استفاده را نموده اند .

به همين خاطر است كه قرآن در مورد جوانان بلند همت و نمونه كه بسان ستارگان درخشان در اسمان ايمان و پرهيزكار و شجاعت و شكيباي و فداكاري مي درخشيده اند با ما سخن مي گويد .

در مورد حضرت ابراهيم كه در ايام جواني با تبر تيز خويش توانمندانه بت هاي مورد پرستش مردمي را كه در ميان آنها مي زيست ،در هم شكست ،با ما سخن گفته است .

در مورد حضرت اسمائيل كه در راستاي رضايت خداوند بدون تردد و با ايمان و آگاهي گردن خويش را در اختيار پدر نهاد ،سخن مي گويد و مي فرمايد :

قَالَ يَا أَبَتِ افْعَلْ مَا تُؤْمَرُ سَتَجِدُنِي إِن شَاء اللَّهُ مِنَ الصَّابِرِينَ

«گفت پدر آنچه را كه بدان مأمور شده اي انجام بده ،به اميد خداوند مرا از شكيبايان خواهي يافت »صافات 102.

و از حضرت يوسف كه با فتنه گري و فريب كاريهاي همسر عزيز و زنان ديگر دور و بر او مقاومت نمود ،مي گويد و مي فرمايد :

«پروردگارا زندان از آنچه كه آنان مرا به آن فرا مي خوانند دوست داشتني تر است »

و در مورد حضرت يحي مي فرمايد :

يَا يَحْيَى خُذِ الْكِتَابَ بِقُوَّةٍ وَآتَيْنَاهُ الْحُكْمَ صَبِيًّا

وَحَنَانًا مِّن لَّدُنَّا وَزَكَاةً وَكَانَ تَقِيًّا

وَبَرًّا بِوَالِدَيْهِ وَلَمْ يَكُن جَبَّارًا عَصِيًّا

«اي يحيي كتاب خدا را به جد و جهد بگير ،و از كودكي به او نبوت داديم و نيز از جانب خود به او مهرباني و پاكي داديم و پرهيز كار بود و با پدر و مادر نيك رفتار ،و زور گوي نافرمان نبود »مريم 12-13-14-.

و در ارتباط با پيروان حضرت موسي مي فرمايد :

فَمَا آمَنَ لِمُوسَى إِلاَّ ذُرِّيَّةٌ مِّن قَوْمِهِ عَلَى خَوْفٍ مِّن فِرْعَوْنَ وَمَلَئِهِمْ أَن يَفْتِنَهُمْ وَإِنَّ فِرْعَوْنَ لَعَالٍ فِي الأَرْضِ وَإِنَّهُ لَمِنَ الْمُسْرِفِينَ

«يونس 83-سرانجام بجز فرزنداني از قوم وي كسي به موسي ايمان نياورد ،در حالي كه از اينكه فرعون و سران آنها آزارشان دهند بيم داشتند »

و راجع به ياران غار مي فرمايد :

«آنان جواناني بودند كه به پروردگار خود ايمان آوردند و ما به هدايت آنان افزوديم »

همچنين در مورد ياران رسول خدا كه بيشتر جوان بودند و دين او را پذيرفتند و به نوري كه بر او نازل گرديده گرويدند و با مال و جان او را ياري نمودند ،تاريخ با ما سخن مي گويد .

همچنين از نقش جوانان صدر اسلام در جهت گسترش دانش و دعوت و كار و جهاد گفتنيهاي بسياري را برايمان باز گو نموده است .

به همين دلايل هيچ جاي تعجب نيست كه بار ديگر جوانان به پا خيزند و بار بر زمين افتاده پدران و بزرگان خويش را بر دوش خويش بگذارند .

 

جوانان اميد نجات !

شكي نيست كه امروزه انسانيت مريض است و جوامع اسلامي در فساد و انحراف غرق شده و نيازمند كسي است كه آن را به درمانگاه و كلينيك برساند !كسي كه دست اورا بگيرد و به كشتي نجات و ساحل آرامش هدايت كند .

و اگر اين انسانيت اميدي براي رهاي دارد و اگر جوامع اسلامي مرداني براي اصلاح گري مي خواهد ،بدون شك شما جوانان مسلمان ،در جاي جاي جهان ،اميد و آرزوي اين انسانيت و راز بيداري و هدايت آن هستيد .پس،براي ديگران الگوي كامل باشيد،و در عبادت و اخلاق و در برخورد با مردم و در ثبات قدم و استقامت براصول ،در سر زندگي و تحرك ،در فداكاري و بيداري و…در هر چيز ديگري كه بايد شما را از ديگران ممتاز سازد و به «خود»شما دلالت كند .شايد كه مردم هم به شما تأسي كنند و دعوت شما را اجابت كنند ،و در صفوف دلپذير جماعات شما قرار گيرند و خشت هاي كيان مستحكم اسلامي را تشكيل دهند …

 

جوانان عزيز !

آيا مي دانيد كه اسلام به جنوب هند و سيلان ،و جزاير لاكاديف و مالديو در اقيانوس هند ،و به تبت و سواحل چين و فلپين و جزاير اندونزي و شپه جزيره ي ملايو رسيد !

و به مركز آفريقا به سنگال ،به نيجريه و سومالي ،تانزانيا ،مداگاسكار ،زنگبار و ساير سرزمين ها راه يافت !و اين امر به سبب جوانان مسلمان و تجار مؤمني بود كه چهره ي راستين اسلام را در رفتار و اخلاق و خوش برخوردي به ديگران نشان دادند و به دنبال آن با سخنان سنجيده و «موعظه ي حسنه»و دعوت آرام ،به ميان مردم رفتند و مردم گروه گروه به دين اسلام گرويدند و با رغبت و علاقه به اين دين جديد ايمان آوردند .

شايسته است كه شما هم امروز با اخلاق نيكو و رفتار و برخورد درست با ديگران ،و دعوت با حكمت و موعظه ي حسنه ،خود را متمايز سازيد ،تا چراغ هاي هدايت و خورشيد اصلاح و دعوت گران خير وراستي براي جهانيان گرديد …

و دعوت اسلامي چقدر شاد و مسرور خواهد شد ،هنگامي كه در ميان داعيان و سربازانش ،جوانان مؤمن ،پاك و بيدار و صالحي مي يابد كه اصول و مبادي اسلام ،در اخلاق و رفتارشان تجسم عيني يافته و شخصيت خويش را بر اساس افكار ديني ساخته اند و حركات و افعال آنها ،ترجمان فضائل اين دين مبين است .

و ما هنگامي كه در اين عصر ،اينگونه جوانان و داعيان را مي بينيم ،به هدايت كافران و اصلاح فاسقان اميدوار مي شويم !و لازم است كه تمدن اسلامي ،تمامي ثمره و نتيجه ي خود را به بشريت تقديم كند تا حركت بيداري اسلامي ،در ميدان دعوت و تبليغ ،و با معرفي درست اسلام و پذيرش آن از جانب ديگران ،ميليون ها نهال ايماني در جاي جاي اين جهان بكارد …

و من با چشمان پر اميد ،طليعه ي اسلام را مي بينم كه در افق به راه افتاده تا رسالت جاودان اسلام و مشعل هدايت ابدي الهي را براي جهانيان به ارمغان بياورد .و چندي نمي گذرد كه با چشمان خود ببينيم كه :

سرزمين هاي اسلامي وحدت و همدلي يافته اند و تعاليم حيات بخش اسلام حاكم شده و تمدن اسلامي درخشيدن گرفته است .و در اين روز مؤمنين به ياري خداوند شادمان مي شوند .

پس جوانان مسلمان !

پايه هاي تناور اسلام را با بازوهاي جوانتان محكم و استوار كنيد ،و مجد و عظمت گسترده ي گذشتگان را با اراده هاي آهنين خود احيا كنيد و به جهانيان اعلام نماييد كه :

ماامت فرهنگ و تمدت

امت بزرگواري و عظمت

و امتي شايسته ي جاودانگي هستيم !

وَقُلِ اعْمَلُواْ فَسَيَرَى اللّهُ عَمَلَكُمْ وَرَسُولُهُ وَالْمُؤْمِنُونَ وَسَتُرَدُّونَ إِلَى عَالِمِ الْغَيْبِ وَالشَّهَادَةِ فَيُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ  توبه 105.

«بگو «هرچه مي خواهيد »انجام دهيد «اما بدانيد كه»خداوند اعمال «ظاهر و باطن »شما را مي بيند و پيغمبر و مؤمنان اعمال «ظاهر »شمارا مي بيند و در اخرتا به دسوي خدا بر گردانده مي شويد كه آگاه از پنهان و آشكار است و شما را بدان چه مي كنيد مطلع مي سازد .»

——————————-

منابع :

1-     بيداري اسلامي و بحران هويت / دكتر قرضاوي / عبدالعزيز سليمي / نشر احسان

2-     دستاوردهاي تمدن اسلامي و نقش آن در رنسانس / عبدالله ناصح علوان / مولود مصطفايي/ نشر احسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

تلگرام نوگرا »»» مطالب سایت + عکس + کلیپ + نوشته های کوتاه متنوع + با ما همراه باشید . eslahe@