حركات و احزاب

چرا با اخوان المسلمین دشمنی می شود؟

چرا با اخوان المسلمین دشمنی می شود؟

دکتر یوسف قرضاوی

چرا این گروه ها و جناح های داخلی با حرکت اخوان المسلمین دشمنی می ورزند ؟مسئوولیت این عداوت بر عهده ی کدام طرف است . اخوان یا آن هایی که با اخوان دشمنی می ورزند؟

جلب رضایت همگان هدفی دست نیافتنی:

فکر می کنم در این جا بیان دو حقیقت دارای اهمیتی فراوان باشد.

اول: هیچ کس نمی تواند رضایت همه ی مردم را کسب نماید و از قدیم گفته اند : جلب رضایت همگان آرزویی دست نایافتنی است .

شاعری می گوید:

و من الناس یرضی کل نفس                                    و بین هوی النفس مدی بعید

(( کیست که بتواند تک تک انسان ها راضی نگاه دارد؟ در حالی که میان خواست ها و آرزوهای انسان ها فاصله بسیار است .))

شاعری دیگر می سراید :

اذا رضیت عنی کرام عشیرتی                                      فلا زال غصبان علی لئامها

((هر چند که بتوانم انسان های فاضل قوم خویش را از خود راضی نمایم ، اما آدمهای خوار و فرومایه همچنان از من خشمگین هستند.))

در روایات بنی اسرائیل آمده است که موسی علیه السلام گفت: پروردگارا! زبان مردم را در مورد من ببند! خداوند فرمود ای موسی ! این چیزی است که در مورد خود همانجام نداده ام ، چگونه آن را در مورد تو عملی می نمایم!؟

هر پیامبری دشمنی داشته است:

دوم :حقیقت این است که ، نظام آفرینش بر تضادها و تفاوت ها بنا نهاده شده است . در مقابل روز ،شب و در برابر نور ، تاریکی و در مقابل بینایی ، نابینایی و در برابر زندگی ، مرگ و در مقابل حق باطل ، در برابر هدایت ، ضلالت ، در برابر توحید شرک ، در مقابل پرهیزکاری ، بدکاری ،در برابر مؤمنان ، کافران ، در برابر پرهیز کاران ، خلاف کاران ، قرار دارند و این قانون وسنت الهی است .

به همین علت است که خداوند آدم و ابلیس ، ابراهیم و نمرود ، موسی و فرعون و محمد و ابوجهل را آفریده است . قرآن در مورد این حقیقت تأکید نموده و می فرماید: وَکَذَلِکَ جَعَلْنَا لِکُلِّ نَبِیٍّ عَدُوًّا شَیَاطِینَ الإنْسِ وَالْجِنِّ یُوحِی بَعْضُهُمْ إِلَى بَعْضٍ زُخْرُفَ الْقَوْلِ غُرُورًا. انعام(١١٢)

((همانگونه (که این جاهلان با تو دشمنی می نمایند ) دشمنی از میان انسان های متمرد و جنیان سرکش را در برابر هر پیامبری قرار دادیم ، گروهی از آنها سخنان فریبنده ی بی اساس را نهانی به گروه دیگر پیام می دادند تا ایشان را فریب بدهند.))

همچنین می فرماید:

وَکَذَلِکَ جَعَلْنَا لِکُلِّ نَبِیٍّ عَدُوًّا مِنَ الْمُجْرِمِینَ وَکَفَى بِرَبِّکَ هَادِیًا وَنَصِیرًا .فرقان(٣١)

(( بدین صورت برای هر یک از پیامبران از میان مجرمان دشمنی را قرار داده ایم و برای هدایت و نصرت پروردگارت کفایت می کند.))

زمانی در میان مردم  کسانی پیدا می شوند با خداوندی که آفریدگار و روزی دهنده و اداره کننده ی امورشان است دشمنی می ورزند . همچنانکه  خداوند به اهل ایمان می فرماید:

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا عَدُوِّی وَعَدُوَّکُمْ أَوْلِیَاءَ. ممتحنه/۱

(( ای کسانی که ایمان آورده اید با دشمنان من و دشمنان خود دست دوستی ندهید.))

بنگر این حقیقتی است که خداوند نیز دارای دشمنانی است پس چگونه انسان ها هر چند غل و غشی در آن ها نباشد ، انتظار دارند دارای دشمنانی ناشند؟

به ویژه جماعتی که راهی را در پیش گرفته و اصول و اهدافی را برای خویش معین نموده اند ، امکان ندارد همه ی انسان ها از آنان راضی باشند!

کم نیستند کسانی که این دعوت را برای دست یابی به دزدی ها و آرزوهای نفسانی و مصالح و امتیازات خود مانعی جدی به شمار می آورند . طبیعی است که آن گونه آدمها با اخوان از در دشمنی وارد شوند و از مصالح و منافعی که از طریق ناروا به دست آورده اند ، دفاع نمایند اما خود این را به صراحت نمی گویند و با پوشش های گوناگون آن را می پوشانند، تا دغل کاری دزدی ها و خلاف کاری ها و پستی هایشان بر ملا نشود .

همچنین کسانی دیگر هم یافت می شوند که دعوت اخوان را برای دست یابی به لذایذ و شهوات حرام، شراب ، قمار ، زن و دیگر پدیده هایی که نظامهای غیر دینی زمینه را برای آن ها فراهم کره اند ، مانع و مزاحمی سر سخت به حساب می آورند . آنان به همین خاطراست با اخوانی که ایشان را در تنگنا قرار داده است دشمنی می نمایند. همچون قوم لوط که او ایشان را به پاکی و پاک دامنی و پرهیز از پستی فرا می خواند ، با تمسخر می گفتند: لوط و پیروانش را از این شهر بیرون کنید ! چون آنان می خواهند پاک باشند؟!

کسانی هم هستند که با اخوان از در دشمنی وارد شده اند ، در واقع با حقیقت دعوت و اهداف و وسائل و راهکارها و مسئولین آن آشنایی ندارند . عرب ها از قدیم گفته اند که : هرکس حقیقت چیزی را نداندبا آن دشمنی می نماید .خداوند متعال می فرماید : (بَلْ کَذَّبُوا بِمَا لَمْ یُحِیطُوا بِعِلْمِهِ وَلَمَّا یَأْتِهِمْ تَأْوِیلُهُ) یونس /۳۹ .

(( بلکه ایشان چیزی را که به آن آگاهی کامل نداشتند و تاویل تفسیرش را نمی دانستند ، دروغ می پنداشتند .))

از طرف دیگر رسانه های داخلی و خارجی که با اخوان دشمنی می ورزند برای نشان دادن چهره ای زشت از اخوان برای مردم کمک کرده اند و سعی داشته اند که مانع از آگاهی مردم از حقیقت دعوت اخوان بشوند . می خواهند این موضوع را در ذهن ایشان جای بدهند که اخوان مانع اساسی در راه تمدن و پیشرفت هستند و می خواهند مردم را به قرن ها پیش باز گردانند . با آزادی ها مخالفند و زندگی را دچار رکود و ایستایی می نمایند . با غیر مسلمانان دشمنی می ورزند و می خواهند علیه همه ی مردم جهان اعلان جنگ کنند!؟

عدهّ ای هم هستند که بر اساس دشمنی با رسالت ، تمدن، فرهنگ و ملت مسلمان با اخوان المسلمین هم دشمنی می نمایند . از گسترش نهضت آن دچار وحشت می شوند . هر گاه مردم مسلمان را ببینند که از خواب غفلت بیدار و به وحدت و هماهنگی نزدیک می شوند ، سر تا پا خشم و وحشت می گردند و از در خشونت وارد می شوند . عامل اصلی پشت سر آن نگرانی و وحشت های ایشان کینه های کهن و طمع کاری های نوین و نگرانی های مداوم قرار دارد. ما این دشمنی همه جانبه را در (( صهیونیسم و صلیبیسم و کمونیسم )) و  پیروان و بردگان و مزدوران آن ها به وضوح مشاهده می کنیم .

از آنان انتظار نمی روند که در دل های خود را برای دعوت اخوان باز کنند و با غوش باز از آن استقبال نمایند ؛زیرا آن را در صف دشمنان سر سخت خود قرار داده اند .ما همچنان این دشمنی را به امروز مشاهده می کنیم . به هر مقدار که اخوان سعی کنند تا چهره مسالمت جو و آرام از دعوت خویش ارائه نمایند و از خود تسامح بیشتر نشان بدهند . باب گفتگو را با دیگران باز نگاه دارند . راه اعتدال و میانه روی را در مواضع خود در پیش بگیرند و از طرف تندروان مسلمان به کوتاهی و تضعیف اسلام و دادن امتیازات یک طرفه بسیار متهم شوند ، آنان از دشمنی خود دست بر نخواهند داشت .

با این وضع و حال غرب دشمن و متأثر از سازمانها و هیئت های صهیونیستی را می بینیم که به هر اندازه ما بخواهیم خود را به ایشان نزدیک نماییم ، آن ها فاصله خود را بیشتر می نمایند . همه را از خطر بیداری اسلامی که آن را ((خطر سبز )) می نامند ، می ترسانند . حتی اکنون همچنان که در گذشته دیگران را از خطر ((بنیادگرایی و تندروی اسلامی )) می ترسانیدند، به آنها در مورد خطرات ریشه دار و دراز مدت ((اسلام معتدل)) هشدار می دهند و می گویند : اسلام معتدل به خاطر اثر گذاری دراز مدت و عمر طولانی از اسلام تندرو ، خطر و زیانش بیشتر است!

همه ی کسانی که جیره خوار نیروهایی هستند که با اسلام و امت مسلمان دشمنی می ورزند، یا ایشان در دام اندیشه ها و فلسفه های غربی گیر افتاده، آگاهانه یا طوطی وار و میمون صفتانه باورها و فرهنگ غرب را تبلیغ می نمایند. در نتیجه به تبعیت دشمنان ، با اسلام و اخوان دشمنی می ورزند.

آن هایی هم که خود را به اسلام و مسلمانان نسبت می دهند، اما در عمل با اسلام و مسلمانان دشمنی می ورزند و هر چند خود نامهای اسلامی را دارند ، اما نمی خواهند اسلام حاکمیت پیدا کند و دوست ندارند مسلمانان زمام امور خویش را در دست بگیرند . اعاده ی دولت خلافت را بر خلاف مصلحت خویش تصور می کنند . تنها گناه اخوان این است که در راه اعاده وحدت و حکومت و خلافت اسلامی تلاش و مجاهدت می نمایند ، اما از نظر آن دشمنان این گناه نابخشودنی است .

یکی از فریبکاری های آن کینه توزان نسبت به اسلام و مسلمانان و تعالیم و شریعت قرآن این است که نمی خواهند یا نمی توانند حقیقت نیت و اهداف و دشمنی خود را برای مردم آشکار نمایند و نقاب از چهره خویش بردارند و به صراحت بگویند : که با اسلام سر دشمنی دارند . به همین خاطر جای شگفتی نیست که همه ی خشم و کینه و عقده خود را بر سر اخوان المسلمین خالی نمایند و با این کار از شدت خشم خود علیه اسلام بکاهند.

برای مداوای کینه توزی ایشان هیچ گونه راه معالجه ای وجود ندارد ، مگر آنکه اخوان از اسلام و دعوت اسلامی و تلاش برای ایجاد وحدت فکری و عملی مسلمانان بر حول محور بیداری اسلامی دست بردارد. اگر اخوان چنین کند پس از ان گل سر سبد خواهند شد و آنان با شوق و علاقه ایشان را خواهند چید و خواهند بویید؟!

از قدیم معاویه گفته است: می توانم همه دشمنانم را جز یک نفر ، راضی کنم ،گفتند: چه کسی را ؟ گفت: آدم حسود را نمی توانم راضی کنم ؛ زیرا او تنها زمانی از من راضی می شود که من همه چیزم را از دست بدهم !

در این جا هم باید گفت : که همه دشمنان را به یک صورتی بالاخره می توان راضی کرد و آشتی داد، جز آنهایی که کینه اسلام را در دل دارند و جز به پایین آمدن پرچم آن رضایت نمی دهند و تنها آرزویشان خشکیدن ریشه ی آن است .

یُرِیدُونَ أَنْ یُطْفِئُوا نُورَ اللَّهِ بِأَفْوَاهِهِمْ وَیَأْبَى اللَّهُ إِلا أَنْ یُتِمَّ نُورَهُ وَلَوْ کَرِهَ الْکَافِرُونَ .توبه-(٣٢)

(( می خواهند با( فوت ) دهان های خود نور خداوند را خاموش کنند اما خداوند جز به کمال نور خور راضی نمی شود ، هر چند که کافران را ناخوشایند باشد .))

این آیه قرآن در مورد آن گونه آدم ها نازل شده است که می فرماید: وَلَنْ تَرْضَى عَنْکَ الْیَهُودُ وَلا النَّصَارَى حَتَّى تَتَّبِعَ مِلَّتَهُمْ …بقره/۱۲۰

((یهودیان و مسیحیان از تو راضی نخواهند شد، مگر آنکه از ملت ایشان تبعیت نمایی.))

بدین معنی که هیچ چیزی جز کنار گذاشتن اسلام و گرویدن به دین ایشان _ که امری محال است _ آنها را راضی نمی نماید.

قرآن پرده از قصد و نیت آنهایی که با اسلام دشمنی می ورزند، بداشته و می فرماید: وَلا یَزَالُونَ یُقَاتِلُونَکُمْ حَتَّى یَرُدُّوکُمْ عَنْ دِینِکُمْ إِنِ اسْتَطَاعُوا …بقره/۲۱۷

(( آنها پیوسته با شما خواهند جنگید تا اگر بتوانند شما را از آئین خودتان برگردانند(و کافر کنند ).))

به کلمه ((لا یزالون)) ((همچنان)) یا ((پیوسته )) و به هدف آنها (( تا شما را از دینتان برگردانند)) خوب توجه کنید… در واقع این جنگ و رویارویی تا زمانی که کفر و ایمان و حق و باطلی وجود داشته باشد ، همچنان ادامه خواهد یافت .

اما این فضل خداوند را نباید فراموش نمود، آن را مشروط به توانایی ایشان گردانید که بیانگر شک و تردید در مورد موفقیت دشمنان در این زمینه است و ان شاءالله توفیقی رفیق راهشان نخواهد بود ؛ زیرا ما سه آیه دیگر در قرآن داریم که ما را به پیروی و غلبه اسلام بر سایر ادیان و تمدن ها بشارت می دهند:

هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَى وَدِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ .توبه/۳۳-صف/۹

(( (خداوند ) کسی است که پیامبرش را همراه با هدایت و دین حق فرستاده تا بر همه ی ادیان غلبه پیدا کند ، هر چند مشرکین را ناخوشایند باشد .))

وَدِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَى الدِّینِ کُلِّهِ وَکَفَى بِاللَّهِ شَهِیدًا .فتح(٢٨)

(( تا (اسلام را ) بر همه ی ادیان دیگر پیروز گرداند و برای شهادت ( بر حقانیت اسلام ) تنها خداوند کافی است .))

خداوندا! ای فرو فرستنده قرآن و بارنده باران و درهم کوبنده دشمنان ، دشمنان و توطئه گران درکمین نشسته ما و دینت را خوار بگردان ! پرودگارا! توطئه هایشان را علیه خودشان به کار ببر! تیرهای مسمومشان را به سوی سینه هایشان نشانه بگیر ! پروردگارا! ما را به راه راست هدایت فرما و پیروزی بزرگی را نصیبمان بگردان !

((پروردگارا! ما را (وسیله) آزمون مردمان ستم کار و (آماج) بلا و آزار کافران (بدکار ) مساز و ما را با فضل و رحمت خود از دست مردمان کافر نجات بده !))

و صل اللهم علی سیدنا و امامنا و ابوتنا و حبیبنا و معلمنا محمد و علی آله و صحبه و من اتبعهم باحسان الی یوم الدین .

———————————————–

منبع : اخوان المسلمین ۷۰سال دعوت ، تربیت و جهاد

مؤلف : دکتر یوسف قرضاوی

مترجم : عبدالعزیز سلیمی

انتشارات : نشر احسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا