خبر های جدید

رژیم صهیونیستی جنایتکار جنگی معرفی شد

رژیم صهیونیستی جنایتکار جنگی معرفی شد

سازمان عفو بین الملل امروز (چهارشنبه) رژیم صهیونیستی را به نقض حقوق بشر و ارتکاب به جنایات جنگی متهم کرد.بنابراعلام منابع خبری، سازمان عفو بین الملل از جامعه جهانی خواست با توقف فروش سلاح به اسراییل مانع از ادامه جنایات جنگی این رژیم شود؛ زیرا تل آویو با استفاده از تسلیحات خریداری شده مرتکب کشتار جمعی می شود.

آنا نیستات مدیر ارشد بخش تحقیقات سازمان عفو بین الملل گفت: محموله های سنگین سلاح در سال ۲۰۱۴ به اسراییل فروخته شده با آنکه احتمال استفاده از این تسلیحات علیه غیرنظامیان در کشمکش ها وجود داشته است.

عفو بین الملل این درخواست را در گزارش سالانه خود موسوم به گزارش وضعیت حقوق بشر در جهان بیان کرده است. گزارش یادشده موارد نقض حقوق بشر را در یکصد و ۶۰ کشور بررسی و گزارش می دهد.مارک مارچنسکی یکی از محققان گروه عفو بین الملل و از نویسندگان این گزارش چهارصد و چهارده صفحه ای می گوید در اسراییل جرایم جنگی توسط دولت یا گروه های مسلح روی می دهد.

بر اساس گزارش عفو بین الملل گروه های مسلح دست کم در ۳۵ کشور در سال ۲۰۱۴ مرتکب جنایات جنگی شده اند که از تمام یکصد و ۶۰ کشوری که عفو بین الملل در مورد آنها تحقیق کرده، از هر پنج کشور در یک کشور این جرایم روی داده است.

سالیل شتی دبیر کل عفو بین الملل گفت: سال ۲۰۱۴ سالی فاجعه بار برای میلیون ها انسانی بود که درگیر انواع کشمکش ها بودند. پاسخ جهانی به درگیری ها و موارد نقض حقوق بشری که دولت ها و گروه های مسلح مرتکب آن می شوند، ناکارآمد و مایه شرمساری بوده است. در این وضعیت که انسان های بی گناه با حملات فراوان و سرکوب دست و پنجه نرم می کنند، جامعه بین المللی مقصر است.

وی ادامه داد: سازمان ملل متحد ۷۰ سال قبل برای اطمینان از این امر تاسیس شد که ما هرگز شاهد فجایع در جهان بعد از جنگ دوم جهانی نخواهیم بود.این گزارش اقدامات اسراییل را همردیف دیگر خشونت های روی داده در خاورمیانه از جمله عراق و سوریه می شمارد.

این گزارش با اشاره به حمله اسراییل به نوار غزه در ماه ژوییه (تیر.مرداد) اعلام کرد که این حمله دو هزار کشته از میان فلسطینی ها برجای گذاشت که بیشتر آنها یعنی یکهزار و ۵۰۰ نفر غیرنظامی هستند.این گزارش می افزاید سیاست اسراییل در جریان درگیری شامل نقض حقوق بشر و جرم جنگی بود.

عفو بین الملل از کشورها می خواهد پیمان منع تجارت سلاح را تصویب و اجرا کنند که مانع از فروش سلاح به کشورهای ناقض حقوق بشر است.این سازمان مستقر در لندن همچنین از پنج عضو دایم شورای امنیت می خواهد از حق وتو خود به نفع کشورهای ناقض حقوق بشر استفاده نکنند تا این کشورها مرتکب جنایات جنگی نشوند.

شتی افزود: این امر می تواند روند جاری را در جامعه بین المللی تغییر و ابزارهای جامعه جهانی را برای حمایت از غیرنظامیان افزایش دهد.دبیر کل عفو بین الملل ادامه داد: چنانچه پنج عضو دایم شورای امنیت از حق وتو چشم پوشی کنند به این ترتیب دامنه فعالیت سازمان ملل متحد برای حمایت از غیرنظامیان افزایش می یابد.

http://shafaqna.com/persian/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا