مقالات

آیا عبادت وقت گیر و مانع پیشرفت انسان است؟

عبادتآيا عبادات مانع توليد، و ضياع وقت است؟

نوشته:‌ دكتور يوسف قرضاوي / ترجمه:‌عبدالخالق احسان

برخي مي گويند:‌ هر باور ديني، بر ايمان داران انواعي از عبادات و مراسم را لازم مي گرداند كه اوقات مردم را مي گيرد كه اين وقت گيري نظر به اختلاف اديان متفاوت است. مثلاً مسلمانان بايد روز پنج مرتبه نماز بخوانند؛ آيا اين به معني تعطيل كار و عقب ماني كارگرنيست؟ در حالي كه ما درعصر سرعت و رقابت هاي سخت كاري قرار داريم.

در حقيقت عبادات در عموم اديان آسماني وقت مردم را زياد نمي گيرد به شرطي كه مردم بدون اجازه و دستور خداوند براي خود دين تراشي نكنند كه بر خود سخت گرفته و ستم روا دارند و آن را از جمله احكام ديني قلمداد نمايند.

وقت اندكي كه صرف عبادت مي شود، هرگز باعث ضياع زندگي و توليدات نمي گردد؛ بلكه اين عبادت به منزله شارژ نيرو، تحريك عزم و همت، توليد توان و صيقل دادن نفس است تا در ميدان زندگي به قوت و توان بيشتري بدرخشد. اين ظلم است كه اشياء را فقط با معيار مادي محض سنجش كنيم و از اثر فعالي كه بر نفس و روان انساني نهفته است طفره رويم.

دكتور الكسيس كارل نويسنده كتاب « انسان موجود ناشناخته» و يكي از برنده هاي جايزه نوبل چه جالب مي گويد: ( نماز بزرگترين نيروي مولد نشاط است كه تا حالا شناخته شده؛ من به حيث داكتر، مريضاني را ديدم كه متخصصين از علاج آن درمانده شدند و آنگاه كه داكتر از عاجزي دست بر داشت و تسليم مريضي گرديد، نماز وارد عمل شده و مريض را نجات داد.) ( نماز مانند معدن « راديوم» است كه نشاط مي آفريند. مردم به وسيله نماز سرزندگي و نشاط شان را زياد مي كنند؛ چون نيروي فوق العاده قوي را مورد خطاب قرار مي دهند.) ( موقع نماز خود را با قوت عظيمي ارتباط مي دهيم كه بر جهان مسلط است و از او عاجزانه مي خواهيم ذره از آن قوتش را به ما عنايت فرمايد تا توسط آن بر مشكلات زندگي فايق آييم؛ البته اين تضرع و عاجزي به تنهاي ضامن ازدياد قوت و نشاط ماست؛ چون هر كسي كه به درگاه الله متعال تضرع كند بهترين نتايج و دست آوردها نصيب او مي گردد.)

وقتي آثار نماز به صورت عموم اين گونه باشد، پس نماز اسلامي آثار و نتايج ويژه خود را داراست؛ چون نماز در اسلام عبادت محض و تضرع خالي از مفاهيم زندگي نيست؛ بلكه به همراي تضرع و بندگي، نظافت، ورزش، تربيه اخلاقي، مدرسه آموزش اصول اجتماعي الگو، معهد تربيه عملي بر اساس محبت و برادري و برابري بين مردم مي باشد.

آيا توليدات افزايش ميابد يا كم مي شود؟ وقتي انسان پيش از طلوع آفتاب بيدارشود، وضوء گيرد و بدنش را پاك كند و نماز را ادا و صبح وقت با خاطر آسوده و جسم نشيط و دل آرام ويقين قوي به سر كار برود.

يكي از پژوهشگران اثر نماز جماعت اسلامي در زندگي مسلمان مي گويد: (نماز جماعت نعمت بزرگي است كه در اختيار انسان قرار مي گيرد تا روز پنج بار از آن بهره بگيرد و در ميان جنگ و بر خوردهاي عالم به آرامش به سر مي برد. دربين نظام هاي مروج جدايي و تباين در فضاي مساوات مي زيد و در جو محبت به سر مي برد در حالي كه هياهوي كينه هاي پست جلوه گر اند و دعوا و خصومت هاي بزرگ زندگي روز مره را احاطه كرده است. حقيقت اين است كه اين با ارزش ترين نعمت است و انسان چاره جز كار در ميان اين جدايي، جنگ، برخورد، كينه ها و دشمني ها ندارد و با وجود اين همه انسان مسلمان روز پنج مرتبه به حقيقت مساوات، برادري و محبت مي رسد اين از مصادر حقيقي سعادت انساني محسوب مي گردد.)

لهذا وقتي را كه نماز در بر مي گيرد ضايع كننده خوبي هاي فعال و منافع عملي بشري نيست؛ بلكه اين قضيه بر عكس مي باشد؛ چون از زندگي بهترين بهره را مي گيرد و درس هاي ارزنده ي به انسان تقديم مي كند تا زندگي زيبا شود. اين درس هاي از برادري و مساوات و محبت اگر در زندگي روزمره عملي شود وحدت بشري را حفظ كرده و تمدن بني نوع انسان را جاودان مي سازد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن