اندیشهمطالب جدیدمقالات

جهاد و مجاهده یعنی چه؟

جهاد و مجاهده یعنی چه؟

نویسنده: استاد شهید ناصر سبحانی / مترجم: محمد حامدی

معني كلمه‌ي جهاد :

 جهاد مصدر دوم باب مفاعله است و به معني مجاهده از كلمه ي جهد مي‌باشد.وآن به معناي مصرف نمودن تمام توانائي انسان در انجام كاري است كه انسان بعد از آن دچار خستگی شود و به رنج ‌بیافتد ( چون همه‌ي توانش را صرف كرده است ). مجاهده به اين معني است كه انسان در مقابله با نيروي ديگری همه‌ي توان خود را صرف كند به گونه‌اي كه خسته شود . اين نيروي مقابل ، ابليس و هواي نفس است بر اين اساس مجاهده تمام مظاهر عبوديت را شامل مي‌شود .

 بعضي از مظاهر آن عبارتند از :

–          جهاد با هواي نفس ، خواسته‌هاي پدر و مادر ، اقربين ، عرف ، آداب و رسوم ، كساني كه صد راه دعوت مي‌شوند ، نظام حاكم طاغوت ، ميدان دعوت ، قتال با كافرين ( در جاي خود ) و …. .

معني جهاد :

كلمه‌ي جهاد از جهد است و به معني بكارگيري نهايت توان موجود در انسان برای انجام کارها مي‌باشد . به عبارت ديگر هرگاه انسان تمام قدرت خود را در  زمينه‌ي انجام امور بكار ببرد به اين كار جهاد مي‌گويند .جهاد در اسلام في سبيل الله مي‌باشد .

 اولين مرحله‌ي جهاد در اسلام كسب آگاهي از دين وعمل نمودن براساس آن و ابلاغ آن به مردم مي‌باشد .

مرحله‌ي دوم دفاع از مردم و احقاق حقوق آنهاست .

مرحله‌ي سوم دفاع نظامي است كه فقر مادي را حذف مي‌كند

 ( مرحله‌ي اول فقر فكري و مرحله‌ي دوم فقر قدرتي و مرحله‌ي سوم فقر مادي را حذف مي‌كند ) .

جهاد در اسلام يعني طاغوت زدايي نه جنگ با مردم مستضعف .

به عبارتي ديگر زحمت كشيدن براي آگاهي بخشي به تمام مردم جهان و توانمند نمودن آنها بخاطر اينكه ( كه يكي از شيوه‌هاي جهاد حذف طاغوتيان است ) در محيطي آزاد بر دين خدا آگاهي يابند و در صورت داشتن تمايل آزادانه آن را انتخاب كنند يا آن را نپذيرند جهاد نامیده می شود .

جهاد در اسلام به خاطر چيست ؟

بعد از اينكه حكومت اسلامي تشکیل شد و عملاً مستقر گرديد وظيفه‌ي افراد حكومت اسلامي اين است كه دعوت اسلامي را به جهانيان ابلاغ كنند . برای انجام این کاربایستی اولين بار با حاكمان آن ممالك مذاكره شود وبعداز توجیهات کافی از آنها خواسته شود كه مسلمان شوند .

 اگربدنبال آن مسلمان نشدند از آنها درخواست مي‌شودکه  به مسلمانان اجازه دهند تا اسلام را در ميان آن ملتها تبليغ كنند .دراین حالت در صورت مخالفت آنها پيشنهاد سوم مطرح مي‌شود كه همانا جنگ با طواغيت است نه با ملتها . بعد از آن تا زماني كه طواغيت بركنارمی شوند جنگ ادامه مي‌يابد .

 بعداً مسلمانان با آگاهي و بر اساس استدلال دين خدا را براي مردم روشن مي‌كنند .كه در نهايت گروهي از آنها مسلمان مي‌شوند و گروهي ديگر مسلمان نمي‌شوند (كه به آنها اهل ذمّه مي‌گويند) .

 اين همان حقيقت جهاد و اداي وظيفه‌ي شهادت بر انسانها می باشد كه بر اين اساس در زمينه‌ي قبول اسلام هيچ گونه جبري وجود ندارد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن