خبر های جدید

مردم تونس با برپایی تظاهرات خواستار اجرای شریعت اسلامی شدند

تظاهرات مردم تونس در برابر سفارت آمریکا در اعتراض به هتک حرمت نظامیان آمریکایی به قرآن کریم، و تظاهرات در مرکز تونس در مطالبه تدوین قانون اساسی بر اساس شریعت اسلامی و همچنین اختلاف شورای موسسان تونس بر سر این موضوع از تحولات مهم دیروز در این کشور است. به گزارش  روزنامه فرامنطقه‌‌ای "القدس العربی"، جمع زیادی از مسلمانان تونس دیروز در اعتراض به اقدام نظامیان آمریکایی در برابر مقر سفارت آمریکا در تونس تظاهرات اعتراض‌آمیز برگزار کردند.

 شرکت‌کنندگان در این تظاهرات در حالی که پرچم‌های سیاه بر تن داشتند شعارهای ضدآمریکایی سر می‌دادند.

 اقدام نظامیان آمریکایی در سوزاندن قرآن مجید در پایگاه بگرام افغانستان موج تظاهرات خونین در شهرهای مختلف افغانستان را به همراه داشته است و کشورهای اسلامی نیز شاهد تظاهرات اعتراض‌آمیز متعددی بوده است.

*شورای ملی موسسان تونس در حال بررسی جایگاه شریعت اسلامی در قانون اساسی

 این روزها شورای ملی موسسان تونس که مامور تشکیل سند تاسیسی تونس پس از زین العابدین بن علی است صحنه اختلاف بر سر لحاظ کردن شریعت اسلامی در قانون اساسی است.

 نمایندگان حزب نهضت اسلامی تونس تاکید می‌کنند که قانون اساسی آینده باید بر اساس اصول اسلامی باشد تا هویت مردمی و قوانینی که بر آنها حکمفرما است با یکدیگر جمع شود.

 رهبر فراکسیون اسلامی در پارلمان تونس گفت ایده جدایی دین از سیاست در اسلام جایی ندارد و قانون اساسی باید مسلمان بودن تونسی‌ها را نشان دهد و در غیر این صورت قانون اساسی محتوایی بر خلاف متون قرآن را شامل می‌‌شود.

 شورای ملی موسسان تونس اوایل فوریه  با تشکیل کمیته‌هایی ویژه فعالیت خود برای تدوین قانون اساسی جدید را آغاز کرده است و بحث و جدل بین نمایندگان حزب نهضت اسلامی و نمایندگان سوسیالیست و لائیک ادامه دارد.

 اکنون اختلاف اساسی بین سه حزب حاکم است حزب نهضت اسلامی که با ۸۹ نماینده بر شورای موسسان سیطره دارد و دو شریک چپ‌گرای آن کنگره به خاطر جمهوری با ۲۹ کرسی و فراکسیون برای کار و آزادی با ۲۰ کرسی در این شورا هستند، چپ‌گراها با وارد شدن دین در سیاست مخالفند.

 *مردم تونس با برپایی تظاهرات خواستار تدوین قانون اساسی بر اساس شریعت اسلامی شدند

 صدها تن از سلفی‌های تونس دیروز پس از برپایی نماز جمعه از مقابل مسجد جامع الفتح در مرکز تونس راهپیمایی کردند و خواستار تدوین قانون اساسی جدید بر اساس شریعت اسلامی شدند.

 شرکت‌کنندگان در این تظاهرات شعار می‌دادند مردم خواستار اجرای قوانین اسلامی هستند حکومت دینی واجب است.

منبع: اخبار جهان اسلام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا