تربیت، اخلاق و تزکیهمطالب جدیدمقالات

نامه ی سعید نورسی به یک پزشک

نامه ی سعید نورسی به یک پزشک

نویسنده: سعید نورسی

( نامه یی به یک پزشک، که بسیار مشتاق رساله های نور بوده و با مطالعه آنها بیدار شده است)

با سلام ای پزشک سعادتمندی که موفق به تشخیص بیماری خود شدی، دوست صمیمی و عزیزم!

 بیداری روحی را که نامه پر مهرت حکایت از آن دارد باید تبریک گفت. بدانید که با ارزش ترین چیز در بین موجودات، حیات است. در میان وظایف و مسؤولیتها نیز خدمت به حیات ارزشمندترین است. با ارزش ترین کار در خدمات حیاتی نیز تلاش برای تبدیل حیات فانی به حیات باقی ست. تمام ارزش و اهمیت این حیات نیز از این نظر است که مبدأ و منشأ و هسته حیات باقی ست؛ در غیر این صورت اگر دیدگاه مان به این حیات فانی طوری باشد که به حیات ابدی صدمه زده و آن را از بین ببرد، جنونی خواهد بود مانند این که آذرخشی یک لحظه یی را به خورشیدی سرمدی ترجیح دهیم.

 در حقیقت بیمار ترین افراد، پزشکان مادی و غافل هستند. آنها اگر بتوانند داروهای ایمانی هم چون تریاق را از داروخانه قدسی قرآن ابتیاع کنند، بیماری های خود و زخم های بشریت را مداوا خواهند کرد. ان شاء الله این بیداری هم چنان که مرهمی برای جراحات خودت می شود تو را علاجی برای بیماری پزشکان نیز قرار میدهد.

در این مورد بخواندی: موضوعی دقیق و لطیف در مورد نفس

 

هم چنین می دانی که تسلی دادن معنوی به بیماری مایوس و ناامید، گاه از هزار علاج و دارو سودمندتر است؛ در صورتی که طبیب گرفتار در باتلاق طبیعت، ظلمتی دیگر به ناامیدی دردناک آن بیمار درمانده اضافه می کند.

 ان شاء الله این بیداری موجب می شود پزشکی نورانی و عامل تسلی و آرامش چنان درمانده هایی شوی. می دانی که عمر کوتاه و کارهایی که باید انجام بگیرند بسیار زیاد است. مطمئنم تو هم اگر مانند من به کندوکاو در ذهنت بپردازی خواهی دید که در بین معلوماتت موارد بی اهمیت و بی فایده و چیزهای بی معنی هم چون انبوهی هیزم بی جان فراوانی وجود دارد. من این کار را کردم و چیزهای بی فایده زیادی یافتم، لذا باید برای تبدیل معلومات فنی و معارف فلسفی به موارد مفید و نورانی و جاندار، چاره یی یافت. تو هم از حضرت حق بیداری مسألت کن تا اندیشه ات را به استفاده در راه حکیم ذوالجلال سوق دهد. و با به آتش کشیدن آن هیزم ها نورانی سازد و به جای معارف فنی که لزومی ندارند، معارف ارزشمند الهی را جایگزین کند. ]البته مهارتهای فنی که در خدمت حیات ابدی و سلامت دنیوی باشد منظور نیست[

دوست هوشمند من! خیلی دلم می خواست از اهل فن کسانی چون خلوصی بیگ ظهور کنند که نیاز خود را به انوار ایمانی و اسرار قرآنی در مرتبه اشیاق احساس نمایند؛ مادام که «کلامها قادر به تکلم با وجدان تو هستند هر یک از آنها را نه از من که مکتوبی از دلال قرآن بدان یا نسخه یی از داروخانه قدسی قرآن فرض کن. با آنها در تنهایی خود گفتگو و مصاحبتی حضوری کن. هر گاه علاقمند بودی برایم نامه بنویس؛ من اگر نتوانستم پاسخ دهم نیز دلتنگ مشو، زیرا از گذشته چنین بوده که کم نامه می نویسم، حتی سه سال است در پاسخ به نامه های متعدد برادرم فقط یک نامه نوشته ام.

سعید نورسی

——————————

منبع: تاریخچه حیات / نویسنده: سعید نورسی / مترجم داود وفایی/ نشر احسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا