به کانال تلگرامی نوگرا بپیوندید»»» @eslahe کانال نوگرا @eslahe
رمضان

زكات فطر، جنگ اسلام علیه فقر

زكات فطرزكات فطر، جنگ اسلام علیه فقر

تحقيق: احمد هزاع / ترجمه: فرزاد وليدي

زكات فطرحق فقراء و حمايت از ثروتمندان است.. بدين سان دانشمندان، زكات را وسيله حمله همه جانبه علیه فقر مي دانند و آن را موجب بي نيازي فقراء از گدايي و مايه تكامل و همبستگي تمام امت اسلامي دانسته اند.

و به عبارت مختصر علماء و بزرگان ما در مورد فضايل زكات و حكمت آن كه سومين ركن از اركان اسلام است صحبت كرده اند. شيخ سيد عسكر عضو ائتلاف پارلماني اخوان المسلمين مي گويد:

"هدف اصلي از دادن زكات مال و زكات فطريه ريشه كن كردن فقر و مبارزه با آن است."

او اضافه مي كند: "انسان ها فقر را در طول تاريخ از همان گذشته هاي دور شناخته اند. اديان و مكاتب از قديم الزمان تلاش كرده اند تا مشكل فقر را حل كنند، و گاهي اوقات از طريق وعظ و ارشاد از درد فقراء بكاهند، و گاهي ديگر از طريق نظريات بلند پروازانه  به آرمان شهري چشم دوخته اند كه هيچ تفاوت و تبعيض و فقر و محروميتي در آن وجود ندارد و اين دنيايي است كه در صفحات كتابها ترسيم شده است نه در واقعيت مردم. و بارزترين نمونه آن جمهوريت افلاطون است كه چند قرن پيش از ميلاد مسيح "علیه سلام" نوشته شده است. و گاهي نيز از طريق جنبش هاي افراطي خواهان مبارزه با آن شدند كه در حقيقت در انحراف شديدتر از آن گرفتار آمدند ."

 شيخ عسكر تأكيد مي كند كه اسلام علیه فقر اعلام جنگ کرده است؛ چون كه تهديدي براي ايمان، اخلاق و رفتار است و محافظت از خانواده و جامعه، حفظ ثبات و انسجام و حاكميت روح برادري در ميان شهروندان از طريق زكات فطر صورت مي گيرد.

 

زكات فطر موجب پاكي روزه دار است

 

دكتر عبدالله سمك استاد علم اديان دانشگاه الأزهر تأكيد مي كند كه زكات فطر بر هر مسلماني، پير و جوان، مرد و زن، آزاده و برده واجب است زيرا در حديثي از ابن عمر "رضی الله عنهما" روايت است كه پيامبر "صلی الله علیه وسلم" فرمود:"فرض رسول الله صلى الله عليه وسلم زكاة الفطر من رمضان صاعًا من تمر أو صاعًا من شعير، على العبد والحر، والذكر والأنثى، والصغير والكبير من المسلمين".

"زكات فطر ماه رمضان يك صاع خرما يا جو است كه بر برده و آزاده، مرد و زن، كوچك و بزرگ از مسلمانان واحب است." دكتر سمك در ادامه مي افزايد: "زكات فطر بر مسلماني واجب است كه در شب و روز عيد غذایی اضافه  بر غذاي خانواده اش را داشته باشد، و اگر توانست زكات خود و تمامي كساني كه مخارج شان را بر عهده دارد، اعم از همسر و فرزندان و خادمان، بپردازد. زيرا همگي در آن خطاب پيامبر جاي مي گيرند و اولويت بر آن است كه آنان اگر توانستند خود زكاتشان را ادا كنند. چون آنها مخاطب خداوند هستند؛ اما فرزندي كه در شكم مادر است، بدليل آنكه هنوز به دنيا نيامده زكات فطر بر او واجب نيست زیرا بر این امر هيچ دليل صحيحي وجود ندارد، وي تأكيد   مي كند كه هدف از دادن زكات ريشه كن كردن فقر است بطوري كه مساوات در روز عيد بين مسلمانان رقم بخورد از اين رو مي توان اگر پول سودمند تر باشد، آن را تبديل به پول كرد، اين روزها دارالافتاي مصر حداقل آنرا براي هر فرد 5 جنيه تعيين نموده و بيشتر از 5 جنيه براي كساني كه استطاعت مالي دارند.(حداقل برای هر فرد  1700 تومان و برای کسانی که استطاعت بیشتری دارند می تواند از آن بیشتر باشد)

 

مسلمانان را از ذلت طلب و گدايي بي نياز كنيد

 

دكتر عبدالله بركات استاد شريعت دانشگاه الأزهر وقتي از او درباره حكمت وجوب زكات فطر سوال شد به اين حديث از ابن عباس "رضی الله عنهما" اشاره كرد كه مي فرمايند:

پيامبر "صلی الله علیه وسلم" زكات فطر را واجب کرد که موجب پاكي روزه دار از لغو و بيهودگی است و در ضمن  طعامی است براي فقرا و نیازمندان. پس اگر كسي قبل از نماز عيد آن را ادا كند، زكاتش قابل قبول است و اگر كسي بعد از نماز عيد آن را ادا كند، صدقه برايش محسوب مي شود.

دكتر بركات در بيان دليل آن به نقل از شيخ الا سلام ابن تيميه رحمه الله مي گويد: اين بخشي از حديث پيامبر "صلی الله علیه وسلم" است که مي فرمايند:"طعمة للمساكين" زكات فطر براي مساكين است. و اين خود دليلي است كه حق مستمندان است و از ابن عمر "رضی الله عنهما" روايت است كه پيامبر "صلی الله علیه وسلم" فرمود: "أغنوهم في هذا اليوم"در اين روز آنان را بي نياز كنيد.

وي ادامه مي دهد: اين حديث اشاره به يكي از حكمتهاي زكات فطر است كه آن هم بي نياز ساختن فقرا و مساكين از تكدي گري در روز عيد است و اگر زكات فطر به بقيه اصناف مستحقين زكات تعلق گيرد، اين حکمت تحقق نخواهد یافت، بنابراين اگر مسلمانان زكات فطر را به فقراء بدهند، هيچ فقير و محتاجي وجود نخواهد داشت.

دكتر بركات اضافه مي كند زكات فطر داراي حكمتهاي زيادي است، از جمله: پاك شدن روزه دار از اشتباه و زشتي ، اطعام مساكين، بي نياز كردن آنها از درخواست و كمك در روز عيد، خوشحال كردن آنها تا این كه تمام طبقات جامعه در آن روز خوشحال و شادمان شوند، مساوات میان فقرا و ثروتمندان ، ادای شكر نعمت براي موفق شدن و به اتمام رساندن این ماه مبارک.

 

 

موسسات خيريه

 

دكتر مبروك عطيه استاد شريعت دانشگاه الأزهر مي گويد:

هدف اصلي از دادن زكات فطر، رساندن آن به هشت گروهي است كه در آيه 60 سوره توبه، مستحق دريافت زكات معرفي شده اند﴿إِنَّمَا الصَّدَقَاتُ لِلْفُقَرَاءِ وَالْمَسَاكِينِ وَالْعَامِلِينَ عَلَيْهَا وَالْمُؤَلَّفَةِ قُلُوبُهُمْ وَفِي الرِّقَابِ وَالْغَارِمِينَ وَفِي سَبِيلِ اللَّهِ وَاِبْنِ السَّبِيلِ فَرِيضَةً مِنَ اللَّهِ وَاللَّهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ﴾و واجب است كسي كه زكات را مي دهد به دست خود به فقراء برساند ولي امروزه فقراء براي زكات دهندگان شناخته شده نيستند، خصوصاً در شهرها كه بسیاری از همسايگان همدیگر را نمي شناسند. از این رو مي توان زكات فطر را به يكي از موسسات خيريه مردمي كه قابل اعتماد باشند، سپرد. دكتر عطيه در ادامه مي گويد: مي توان زكات را از كشوري به كشور ديگر انتقال داد، مثلاً آن را به کشورهایی داد که توانایی مالی اندکی دارند يا دچار مصيبتي شده اند، مانند آن چه كه امروزه در افغانستان يا [سومالی] رخ داده است.

دكتر عطيه تأكيد مي كند: كه زكات با مالياتي كه دولت تعيين مي كند، فرق دارد اگر چه هر دو به صلاح  مردم اند. اما زكات یکی از اشکال اختصاص یافته در مسئله انفاق است. از این رو برای آن هشت گروه مشخص شده هزینه می شود. درحالي كه ماليات در راههاي ديگري كه توسط دولت تعيين می گردد، مصرف مي شود.

و آخر دعوانا ان الحمد الله  رب العالمين

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پاسخ دادن معادله امنیتی الزامی است . *

دکمه بازگشت به بالا
بستن